E-faktury przyjęte

Rada ministrów przyjęła projekt zmian w Ustawie o VAT. Od 1 stycznia 2022 zacznie obowiązywać dobrowolna możliwość posługiwania się E-fakturami a w 2023 taka forma wymiany dokumentów stanie się obowiązkowa.

O jakie zmiany chodzi?

W samym projekcie znajduje się również zmiany dotyczące tzw. SLIM VAT 2 ale największą i o potencjalnie największym zasięgu i znaczeniu jest ta dotycząca wprowadzenia E-Faktur.

Aktualnie faktury elektroniczne (np. w pliku PDF) coraz częściej wypierają tradycyjne papierowe wydruki lub (wciąż czasem w użyciu) dokumenty wypisywane ręcznie. Do tego zestawu dojdzie kolejna możliwość aby sprzedawca mógł fakturę wysłać jako plik XML.

Plik XML

Pliki XML przygotowane na bazie oficjalnej dokumentacji i przykładowej struktury udostępnionej przez Ministerstwo Finansów pozwalając tak przygotować dane dotyczące faktury aby odbiorca (i kontrolujące obu kontrahentów urzędy) mogły maszynowo odczytać taki plik. Maszynowo tzn. zaimportować fakturę do programu księgowego lub systemów kontrolnych/analitycznych aby odczytać dane. Oficjalne informacje o strukturze pliku XML można znaleźć tutaj

Korzyści

Już obecna forma elektroniczna np faktury kosztowej w PDF często trafia do programów z OCR. Następuje zamiana tekstu drukowanego na dane i uzupełnienie bazy programu księgowego u odbiorcy. Zdarzają się formaty jak EDI, które od razu pozwalały na odczyt maszynowy ale ich użycie nie było obowiązkowe a wdrożenia w firmach zrealizowane nie zawsze w kompatybilny sposób. Teraz gdy pojawia się narzucony odgórnie format (miejmy nadzieję że uwzględniający jak najszybciej wszystkie formy faktur i różne wyjątki) szansa na bezbłędne wygenerowanie i odczytanie pliku znacząco wzrośnie.

Są również korzyści zapewnione przez Ministerstwo jak szybsze zwroty VAT, brak obowiązku przechowywania ani przesyłania w plikach JPK_FA ale tu już każda firma musi indywidualnie sprawdzić na ile korzyści uzasadaniają wdrożenie E-faktur zanim będą obowiązkowe. Można jednak założyć że nieuchronność tego obowiązku sprawi, że nie wszyscy będą czekali na ostatnią chwilę.

Terminy

  • Pilotaż stosowania E-faktur startuje już w październiku tego roku
  • Doborowolne użycie E-faktur wchodzi w życie od 01.01.2022 r.
  • W 2024 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

[AKTUALIZACJA] kolejne poprawki przesunęły termin wejścia obowiązkowego wystawiania faktur w KSeF. Obecnie - dla czynnych podatinków VAT - jest to 01.07.2024

Chciałbyś wprowadzić e-faktury w swojej firmie? Napisz do nas lub zadzwoń

Opublikowano w kategorii: Aktualności | Otagowano: cyfrowa rewolucja, cyfryzacja, VAT, prawo i podatki, fakturowanie, Ustawa o VAT, zmiany w prawie