Przygotowanie bazy
Przeniesienie z jednego systemu do drugiego oznacza, że nowy system ma dane odczytać i wczytać do swojej bazy. Jeżeli dane będą zapisane z brakami lub błędami to będą one odtworzone w nowym systemie. Do Ciebie należy decyzja czy poprawki zostaną naniesione przed czy po migracji. Zapewne decyzja ta będzie w dużej mierze zależna od tego, w którym systemie łatwiej dostrzec nieprawidłowości oraz gdzie szybciej się je poprawia.Eksport
Bez względu na wykorzystywane rozwiązania analogowe (notes, kartki, zapiski ręczne) lub cyfrowe (bazy danych, programy i aplikacje) najważniejszy jest porządek. Jeżeli baza budowana była w systematyczny i planowy sposób nie powinno być większych problemów z jej eksportem/cyfryzacją. Ostatecznie ważne by osiągnąć plik cyfrowy, który będzie można importować do nowego systemu.Uwaga: eksportowane pliki zachowują strukturę z poprzedniego systemu, która niekoniecznie może być możliwa do odtworzenia w nowym. W trakcie migracji konieczne będzie wskazanie źródła i docelowego miejsca importu np. przypisanie kolumn jednej bazy do kolumn w drugiej.
Rodzaje plików
Transport danych wymaga nośnika, w którym zapisane będą dane oraz informacja dotycząca ich interpretacji co można przedstawić jako wiersze tabeli (dane) oraz nagłówki kolumn (interpretacja). Przy eksporcie najczęściej spotkasz się z plikami baz danych lub popularnymi formatami **.xls**, **.csv**.W obu przypadkach kolejne rekordy są wierszami w pliku. Różnica pojawia się w sposobie rozdzielenia kolumn. Dla pliku xls plik jest tabelą z wyraźnymi kolumnami, czytelną siatką podziału danych. Plik .csv nie wyświetla siatki jednak importer jest w stanie oddzielić poszczególne kolumny za pomocą separatorów (przecinków, średników, tabulatorów).
Kodowanie
Plik, za pomocą którego przenosisz dane, ma swoje kodowanie. Ze względu na różne standardy potrzeba by importer obsługiwał jak najwięcej z nich lub wyraźnie wskazał jakiego pliku potrzebuje dla poprawnego importu.Importer
Dodanie danych zapisanych w pliku odbywa się za pomocą importera, aplikacji która po odczytaniu struktury pliku umożliwia przypisanie elementów tej struktury do odpowiednich miejsc w nowym systemie. Najpierw importer czyta samą strukturę by dopiero po jej właściwym przypisaniu rozpocząć dodawanie bazy danych do nowego systemu.Pamiętać trzeba, że błędem dla importera jest problem z dodaniem rekordu do bazy systemu. Rekordy z błędami z poprzedniej bazy np. brakami numerów telefonu raczej nie zostaną zasygnalizowane.
Integracja
W nowoczesnym świecie informacji ich krążenie, migracja i przekazywanie będzie odbywać się coraz płynniej i bezproblemowo. Zamiast eksportować i importować pliki można zastosować stałą integrację, która pozwoli na systematyczne przekazywanie informacji pomiędzy dwoma systemami. Jednak jak i przy imporcie prosty temat okazuje się możliwy do opisania w postaci wielu dłuższych artykułów. Tych zaś o imporcie i innych możliwościach związanych z szybką i efektywną pracą z danymi spodziewać się można na naszym blogu już niedługo (w zasadzie to zawsze).Jeżeli interesuje Cię jak wygląda migracja w systemie Egito CRM znajdziesz dokładniejszy opis w naszej bazie wiedzy.